Lehet, hogy sokan nem tudják, de a 2014-ben alapított FIMI ugyanúgy a Xiaomi-nak készít különböző termékeket, mint az amerikai székhelyű Amazfit. Az utóbbi gyártónak köszönhetjük a Bip, Pace, Stratos és Verge órákat is. A FIMI pedig olyan termékekkel gazdagította a Xiaomi kínálatát, mint a Mi Action Camera 4K vagy a Mi Drone 4K! Így érthető volt, miért vártuk akkora lelkesedéssel a Xiaomi FIMI A3 drón érkezését.
A Xiaomi FIMI A3 a FullHD (1920 x 1080 pixel) felbontású drónok piacán versenyez. Míg az etalon DJI a Spark-ot indította el pár évvel ezelőtt ezen az úton, az alacsonyabb árú gépek között nem volt igazán kihívója. A FIMI bár nem a DJI babérjaira akar törni, a termék árát figyelembe véve jó alternatívának tűnik.
Xiaomi FIMI A3 – Kicsomagolás
Egy hófehér dobozban érkezett a termék, amin a gép fotója látható. A felnyíló fedél alatt a műanyag ágyban pihen a rengeteg kiegészítő, ami nagy örömre ad okot, hiszen a FIMI egy kijelzővel ellátott vezérlőt is ad az alacsony árú drónja mellé. A kiegészítők között találunk 6 darab propellert, azaz míg négy a drónra helyezhető fel, ha bármi baj történne, kapunk tartalékba még pár darabot.
A csomaghoz jár egy microUSB kábel a kontroller töltéséhez, egy US szabványú adapter, ami támogatja a 110-220V hálózatokat, de jó hír, hogy a csomagban kaptunk hozzá egy adaptert is (legalábbis én kaptam). Az apróbb kiegészítőket eltávolítva a dobozból, máris kiemelhetjük a drónt, alatta pedig a már említett kijelzővel szerelt kontroller kapott helyet.
A FIMI A3 drón 28.5 x 22.9 x 6.9 centiméter méretű és 560 grammot nyom. A földön nem a gép hasán áll, ahogyan a DJI Spark, hanem a rotorok alatti talpakon, így van egy kis távolság van a föld és a gép hasa között. A motorok mellett természetesen ledek is helyet kaptak, így nem csak a működésről kapunk visszajelzést, de sötétben jó láthatóvá válik tőle a szerkezet. Az A3 törzsének nagy részét a kivehető 2000mAh kapacitású akkumulátor adja. A rögzítés pontos, erősen kattan vissza a helyére az akkumulátor, de a tartó karmok kialakítás nem tűnik túl tartósnak. A drónban, az akkumulátor alatt helyezhetjük be a microSD kártyát, amire közvetlenül rögzítheti a drón a felvételeket.
Természetesen elöl kapott helyet a kéttengelyű gimbal, ahogyan hasonló képstabilizálás került a DJI Sparkba is. A vertikális és horizontális képstabilizálást kiegészítették egy harmadik, elektronikus stabilizátorral. De a kamera tartó rész mögött egy remegést elnyelő felső tartó résszel is ellátták, ami apró gumi párnácskákon pihen. A FIMI A3 egy 8 megapixeles 1/3.2” (CMOS) szenzort kapott, amelynek látószöge 80 fok és f/2.0 apertúrával rendelkezik. A feldolgozó egység egy Ambarella chip, amivel maximálisan 1080p felbontású videókat rögzíthetünk (25/30fps) 60mbps mellett, h.264 tömörítéssel mp4 formátumban. A fotók maximális felbontása 3264 x 2448 lehet, jpg kiterjesztéssel.
A drón kezeli a GPS és GLONASS műholdakat is. A kontroller és a drón közti maximális távolság 1000 méter lehet. Sport módban a drón rettentően gyors, maximálisan 18m/s-re, azaz 64.8km/h végsebességre képes, emelkedési sebessége maximálisan 6m/s, süllyedés pedig 5m/s.
Xiaomi FIMI A3 kontroller
A mellékelt vezérlő először kicsit bumfordinak tűnt, de hamar megszokható a mérete. Sőt, a kényelmes hosszabb kézbentartást segíti az oldalán található markolat rész, így stabilabb fogást biztosít hosszabb használat esetén is. A kontroller nagy részét a 4.3 colos, 480 x 272 pixeles kijelző tölti ki. Pontos a felhasznált technológiáról nincs pontos információnk, de ha tippelnünk kellene, akkor azt mondanánk, hogy egy TFT LCD kijelzővel van dolgunk. Napfényben már nem túl jól látható a drón által küldött kép a kijelzőn. A betekintési szögek pedig olyanok, mintha valami 6-7 éves mobiltelefon kijelzőjét néznék. Szemből nincs baj, de oldalról nézve már szinte semmi nem látszik belőle.
A kijelző mellett két oldalt az irányító karokat találjuk. Baloldalra került a Sport mód/GPS kapcsolója és a be/ki kapcsoló gomb. Jobb oldalon a négy irányú D-pad és az automata visszatérés gombja található. A kihajtható antennák mellett a kamera vertikális mozgását állító tekerő és a fehéregyensúly állító található. A vezérlő hátoldalán is találhatunk gombokat, az egyik a DIY kiegészítők indítására szolgál, a másik pedig a videók és fotók készítésére használatos gyorsindító gomb. Egy kis gumi ajtó alatt bújik meg az AV kimenet és a microUSB port, amin keresztül feltölthetjük a kontrollert. De ugyancsak kapunk egy microSD kártya foglalatot, ha rögzíteni szeretnénk a kontroller képét. A műanyag burkolat alatt ez 2950mAh kapacitású akkumulátor bújik meg, amivel akár 5 repülés is teljesíthető egy feltöltéssel.
Támogasd az oldalt azzal, ha Google Chrome böngészőt használsz, telepítsd fel a támogatói plugint. Ezzel támogatod a munkánkat, így a külföldi webáruházak is látják az oldalról indított vásárlásokat, amelyek alapján még több akciót, terméket és tesztet mutathatunk be nektek. A böngésző plugint itt találod meg
Köszönjük, hogy támogatod az oldalt!
Valóban szép kis csomaggal indítanak a FIMI-nél. Ha pedig szükségünk lenne tartalék akkumulátorra, propellerekre, akkor azokat is beszerezhetjük a drónhoz.
A kijelzőn részletes tájékoztatást kapunk szinte mindenről. Megjeleníti a drón és a kontroller töltöttségét, a jelerősséget, a talált műholdakat, a pillanatnyi sebességet, a magasságot és a vezérlőtől számított távolságot. Több menüpontból is választhatunk, az első a Smart Flight menüpont ahol kiválaszthatunk automata leszállást, szelfi és követő módon, de választhatunk FPV módot is. A kamera beállításánál fixen csak az 1920 x 1080 pixeles felbontást, de a 25 vagy 30fps felvételt választhatjuk, ahogyan lehetőség van 20, 40 és 60mbps felvételre is. Állíthatjuk a fehéregyensúlyt, az ISO-t, szaturációt, kontrasztot, tehát szépen el vagyunk látva lehetőségekkel. A GPS módnál meghatározhatjuk, hogy mekkora távolság az, amit engedélyezünk a drónnak, maximális magasság, távolság, visszatérési magasság, stb… A videócsatorna beállításainál különböző frekvenciákat is beállíthatunk, ha esetleg olyan területen repülnénk, ahol az addigi beállított sávon interferencia lépne fel.
Egyéni beállításra is van lehetőségünk, nekem az alapértelemezett fehéregyensúly maradt rajta, amit a jobboldali tekerőgombbal változtathatunk. A kalibrálásnál beállíthatjuk az iránytűt a kontrollert a drónhoz és lehetőség van a gimbal kalibrálására is. A rendszerbeállításoknál beállíthatjuk a dátumot, formázhatjuk a memóriakártyát, tilthatjuk a kontroller vezérlő alapértelmezett gombjainak hangját. Azonnal éltem ezzel a lehetőséggel, hiszen nagyon hangos a kontrollerbe épített hangszóró, így búcsút inthetünk a kora reggeli csendes repülésnek.
Xiaomi FIMI A3 – A nagy próba
A 2000mAh kapacitású akkumulátort körülbelül 1 és ½ - 2 óra alatt tölthetjük fel. A drón, a DJI-hoz hasonlóan egy rövid és egy hosszabb gombnyomással indítható el, ezután fel is villannak a szárnyak végén található ledek. A vezérlőt bekapcsolva pár másodperc alatt már láthatjuk is a drón által látott képet. Jöhet a repülés! A FIMI A3 tényleg gyors, nagyon-nagyon gyors. Egy helyben repüléskor nem annyira stabil, mint a DJI Spark. Az utóbbi valahogy jobban tudja korrigálni a szél általi irányváltoztatást.
A rögzített videó minősége nem üti meg a DJI Spark szintjét. Túl sok mindent láttam és tapasztaltam már az évek során, így nem lepődtem meg ezen. Nincs az a kis gyártó, aki ilyen alacsony összegért azt a minőséget tudná, mint a Spark. Az volt a benyomásom, mintha a szenzor valójában nem 8 megapixeles lenne, hanem egy interpolált képet látnánk. A már sokat emlegetett Spark-nál sincs meg a kristálytiszta vonalélesség, mint a Mavic Pro-nál, de a FIMI A3 érezhetően gyengébb nála. Azonban, ha a két termék árán nézzük, akkor máris megvannak bocsátva ezek a hiányosságok, hiszen míg a kontrollerrel ellátott FIMI A3 75.000 forintba kerül, addig ugyanezt a DJI Spark drónért kontrollerrel körülbelül 140.000 forintért vásárolhatjuk meg. Akárhogyan is nézzük, ez mégiscsak majdnem a duplája.
A képet analóg jelként továbbítja azt a kontroller felé, így előfordulhat zajosodás, csíkozódás a kontroller kijelzőjén. A frekvenciát több sávon is állíthatjuk, így ha esetleg olyan helyen repülünk, ahol interferencia lépne fel, akkor egész széles skálán állíthatjuk a drón és a kontroller közötti kapcsolatot. Ha sport módba kapcsoljuk, akkor tényleg eszméletlen sebességre képes, maximálisan 64.8km/h-ra! Az 1 kilométeres hatótáv papíron körülbelül a fele, 500 méter. De ezt az értéket a kontrolleren is beállíthatjuk, így virtuális korlátot szabhatunk neki. 100 méter magasságban a kép már eléggé zajosodott, a vízszintes távolság, ahol még a kép is élvezhető volt, az 500m alatt volt kicsivel.
A FIMI A3 drón 8 megapixeles 1/3.2” CMOS szenzora hiába képes kétszer akkora adatfolyamra (60mbps), mint a DJI Spark, azért azt be kell látnunk, hogy a szenzor messze van a Sparkban használt egységtől. Találkozhatunk kromatikus aberrációval és zajosabb képet kapunk, mint egy Spark esetében. Mégis, azt kell mondanom, hogy a kategóriában még így is kiemelkedő a FIMI A3 tudása. És a fő szempont, ami megkülönbözteti a hasonló szőrű társai közül, az a kéttengelyes képstabilizátor. Egész jól működik, szépen kiegyenlíti a rázkódásokat, így ha egy szeles területen repülünk, nem kell aggódnunk, hogy remegni fog a felvett videó.
A cserélhető 200amAh kapacitású akkumulátor repülési ideje a gyári adatok szerint 25 perc, de ne higgyünk a szépnek tűnő adatoknak. Ha nem egy helyben szeretnénk lebegni a drónnal, hanem valóban használnánk is, akkor 15 percet tudunk a levegőben tölteni vele. Szerencsére lehetőségünk van tartalék akkumulátor beszerzésére is, így többször is a levegőbe emelkedhetünk a tengerparti nyaraláson. A nevesebb gyártók egyszerűbben oldják meg az akkumulátor töltését, a FIMI kicsit bonyolított ezen. Az adaptert egy átalakítóba kell bedugnunk, amihez egy külön kábelt kapunk, amit az akkumulátorhoz kell csatlakoztatnunk. Sokkal egyszerűbb lett volna, ha kihagyják a külön köztes adaptert és közvetlenül a töltőről csatlakoztathatnánk az akkumulátort. Valószínűleg azért nem a szabványos microUSB port mellett döntöttek, mert azzal nagyobb lenne az esély arra, hogy esetleg nem megfelelő áramerősségű adapterrel használnák azt a felhasználók, így az akkumulátor károsodhat.
A Xiaomi FIMI A3 drónhoz már most jó pár kiegészítő beszerezhető
Vélemény
A DJI Spark jobb nála, de gonduljunk bele, hogy mire szeretnénk használni a drónt és mekkora összeget szánnánk rá. A képstabilizálás jól működik, bár a képminőség lehetne jobb is. Nem kell külön kontrollert vásárolnunk hozzá, és a mellékelt vezérlőt kijelzővel is ellátták, így a drón által közvetített képet is láthatjuk. A 15 perces repülés valószínűleg sokaknak elegendő lesz, a jó hír pedig, hogy vásárolhatunk hozzá tartalék akkumulátort is. Így azt hiszem a Xiaomi FIMI A3 bár a kategóriájában kiemelkedőt tud nyújtani.
Kedvezmény kód: BGFIMIA329